Reklam
Reklam
Reklam
Zeliha Ayşe Kara

Zeliha Ayşe Kara

Kelebek Etkisi
[email protected]

BİR YANDA AÇLIK DİĞER YANDA VİCDANSIZLIK

12 Şubat 2021 - 11:31Geçtiğimiz günlerde kendilerine gazete diyen bir kurum krizle boğuşan halka akıl verip alışverişte “yapmamaları” gerekenleri sıraladı.. Zamları konu edinmesi gereken sözde gazete onun yerine neredeyse insanlara “acıkmamak için tuvalete gitmeyin” diyecek.


Siz kimi kolluyorsunuz? Pandemi de işsizlik diz boyuyken halk sefillikle boğuşurken manşet yaptığınız haberden biriniz bile utanmadı mı diye düşünürken dün bir başka bir rezalet ile karşı karşıya kaldık.
İsmi lazım değil bir haber ajansıda İstanbul-Taksim’de alt geçitte yaşamını sürdürmeye çalışan evsiz vatandaşın, kışın ortasında yerde bir kedi ile yatışını güzelleme yaparak üstüne “Yürekleri ısıtan görüntü” yazar..
Sizin yürekleriniz kötü sizin yürekleriniz kör. Sizler acımasız ve vicdansızsınız. Bunun gibi bir görüntü kime neye güzel gelebilir? Acımasızlıkta çağ atlatmış sizin kalpleriniz. Yaklaşık bir yıldır süre gelen pandemi ile işsiz kalan milyonlarca insan evine ekmek götüremezken sizdeki pişkinlik neyin nesi? Tükenmişlik sendromu yaşayan, depresyondan çıkamayıp bir eline AŞ diğerine İŞ yazıp intihar eden insanlar varken siz vicdanlarınızı hangi rafa kaldırdınız? Hiç mi sızlamıyor içinizde bir yerler? Hangi makam mevki insandan önemli? Üç kuruş fazla alacaksınız diye yaptığınız dümenler gün gelecek önünüze teker teker çıkacak.
Bitti mi? Hayır bitmedi. Bu ülkedeki insanlar sayesinde ünlü olmuş şaklaban kesimde var. Lüks cipleri olmadan tuvalete gitmeyen tipler, canı pahasına pandemi dinlemeden eve ekmek götüreceğiz derdiyle işine gitmek için sabahın körü metrobüs, otobüslere doluşanları “AY SOSYAL MESAFESİZ GİDİYORLAR ŞUNLARA BAK” diye laf atıyor. İşi gücü hiç bir vasfı olmayan sadece elindeki para sayesinde güç elde ettiğini sanan işe yaramaz üç dingil ekran karşısında yasakları hiçe sayıp Uludağ’da tatil yapanları korumaya geçti bir anda. Toplumu ayrıştırıp siz ve biz diye diye konuşuyorlar. “Bizim yaptığımız zaten yasak değil istediğiniz kadar konuşun. Bu bize laf eden insanlar, hanımlar, beyler adamlar hafta arası çalışmaya gitmiyor mu?” diye ağzını gevrete gevrete konuşuyor. İzlerken sinir krizi geçirmemek elde değil!  Kendilerinin en azından dört kişi durduğunu iddia edip siz yüz kişisiniz diyerek ikiyüzlülükle itham ediyor bu milleti! Biz şarkıcıyız bir senedir açız diyen adam halka neredeyse “işe gidiyorsunuz işiniz var utanın” diyecek. Arkadaşı da “Seni çok sinirlendirmişler” diyor.  Aç olan sen değilsin, aç olan sanatçı enstrümanını sattı senin gibi şerefini değil demek istiyor insan yüzüne karşı ama aynı yüze tükürsen yarabbi şükür diyecek o kadar ar damarı çatlamış. Bu halk 2021 yılında ucuz ekmek için kuyrukta beklerken sarf edilen sözler reva mı?
Peki, bu ülkenin cahille imtihanı biter mi? Asla.
Bir tarafta canı burnunda açlıkla sefaletle savaşan halk diğer tarafta bir eli yağda bir eli balda olan kesim.  Tuzu kuru olanın ilk göz diktiği şey fakirin ekmeği oluyor. Günden güne her şeye vergi üstüne vergi zam üstüne zam gelirken, ne insanlar üzerindeki manipülasyonunuz bitiyor ne de aşağılamanız.
Kararmış kalplerin aydınlanması dileğiyle ..

 

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Vatanseverler
  1 yıl önce
  Bu düzen değişmez bunu yeniden dile getirdiğin için emeğine sağlık diyorum umarım birileri ders alır bundan
 • Emeğine sağlık
  1 yıl önce
  Emeğine kalemine sağlık