Reklam
Reklam
Reklam
Yusuf GEZER

Yusuf GEZER

MAVRA
[email protected]

TOPLUM TASARIMI MI?

22 Mart 2021 - 13:20

1 Mart'ı 2 Mart'a bağlayan gece yasakların açıklanmasından sonra twitter da konu ile ilgili birçok tag açıldı hepsine göz atmaya çalıştım başlıklara göz atarken kendileri umutsuz olan lakin toplumun kendilerinden çok umutlu olduğu kuşağın etiketini gördüm tag şöyleydi #ZKuşağıUnutmaz paylaşımlara baktım baktığım anda 132 bin tweet ile 1. Sıradaydı ne gördüğümü söyleyeyim büyük bir sabotaj vardı. Kim olduğunu bilmiyorum ancak sabote etmeyenlerin etmedikleri halde haksız yere suçlanacak kişileri tahmin edebiliyorum.


Konuya başlarken iki yıl öncesine gidelim
Youtube ta en çok takip edilen youtuberlardan olan ki içeriği ile bunu hak eden Barış Özcan' ın işlediği konulardan biri "Facebook'u Silelim mi?" İsimli videosu bahsettiği konu ayrıntılı ve uzun meraklılarına izlemelerini tavsiye ederim. Konuyu özetleyecek olursam yapmak istediğinde kararlı bir gazeteci Cambridge Analytica şirketinin ceosu olan Alexander NIX ile görüşme talep ediyor. Talebin gerekçesi sözde Sri Lanka' da yapılacak seçimleri manipüle etmek ve kazanmalarını sağlamak. Peki, bu insana neden başvuruyorlar çünkü nix facebook ile Kenya'da, Meksika'da, Malezya' da hatta Brezilya' da seçimlerde kendisine başvuranları haksız çıkarmayarak seçimleri kazanmasına yardımcı olmuştur.

Biraz daha geriye gidelim 2005 yılına 2002 yılında ortaya çıkan iki kutuplu Türkiye siyaseti belki de çok uzun süre böyle kalsın istenmişti bu başarılamasa da başarıya ulaşan bir şey var o da iktidarın ve ana muhalefetin yerini sağlam bir şekilde koruması. 2005 yılında yada o yıllarda hatırlar mısınız bir paylaşım furyası vardı ki halen devam eder maalesef atın üstünde ülkenin kurucusu attan düşen bir parti genel başkanı, davette çatal bıçak kullanarak yemek yiyen ülkenin kurucusu bir tarafta elindeki bageti ısıran başbakan o kadar çok örnek var ki yazmak ile bitmez.

Peki, problem ne?
Problem şu hem kıyaslanamaz sen onun tırnağı olamazsın derken bir yandan fotoların yan yana getirilip öyle yapılmaz böyle yapılır kıyası yapılması bu işin psikolojik algı kısmı, paylaşımların bir elden yapıldığını düşünüyorum yoksa bir tarafa koyun benzetmesi yapanların kendi iradeleri ile bu paylaşımları yapması ülkemiz adına hem üzücü hem düşündürücü olurdu. Bu tablo bir yandan şunu da gösteriyor 2002 den bu yana toplamda iki genel başkanda ne Erdoğan'a rakip olabilecek kapasitedeler, ne Chp' yi yönetebilecek kalibredeler nede ülkeyi. Basın açıklamaları, grup toplantıları dışında kendi vekillerinin dahi paylaştıklarını pek göremedim bu inançsızlığın üzerine kurulan inanç ortalama %20 yaptı. Tüm seçimlerde sandığa gidilirken iktidara geliyorlardı bu görseller ve sarı saçlım mavi gözlüm nerede türküsü ile başaramadılar ben nedenini biliyorum vefat etmiş hiç kimsenin devam eden hayata müdahale etme olanağı olmadığı için.

Bu konuyu genişletebiliriz herkesin bir eskiye geriye efsanelere büyüklere ihtiyacı var kimi adını kariyerini hayatını hunharca sömürmek için kimi de o yıllardan o kafalardan çıkıp o düşünceleri rehber edinip hiçbir şey üretemedikleri için. Kolaydır çünkü poster taşımak slogan atmak onun gibisi gelmeyeceğini söylemek bununda adına saygı deniyor. Saygı demek son istirahatine çekilmiş insanları gerçekten yeri ve zamanı gelince anmak, yeri geldiğinde eleştirmek gerekiyor ise eleştirmek.

Bu konu nereden yine aklıma geldi #ZKuşağıUnutmaz tagi ile gençler hükümete tepki gösterirken binlerce paylaşımın içinde yine çok fazla sayıda Mustafa Kemal görseli vardı. Mustafa Kemal'i seversiniz sevmezsiniz saygıyı hak ettiği toplumun büyük kesimi tarafından kabul edilen biri her konuda zırt pırt fotoğrafları öne sürülecek bir şahsiyet değil bu eğitim yanlışı çözebilecek kişiler var ise onların paylaşılması taraftarıyım.


Ülkemizdeki alışagelmiş etkileşimleri algılamaları bir tarafa koyacak olursak benimde bu konudaki düşüncem sizler gibi hiçbir kurumun, başarının başarısızlığın tek bir kişiye mal edilmemesi gerektiği. Netice olarak hiçbiri ne tek başına başardı nede tek başına başarısız oldu onlara inanan güvenen omuz omuza verenler olmasaydı neticeler çok daha farklı olurdu.

Girişte örnek niteliğinde bir olaydan bahsetmiştim o konuya tekrar değinmek isterim mevcut kişinin fotoğraflarını birileriyle yan yana koymak istiyorsanız eğer Hitler veya Mussolini' yi tercih edebilirsiniz. Mustafa Kemal'i de illa birileri ile yan yana getirerek üstün olduğunu ifade etmek birilerini rahatlayacaksa şayet varsa dengi birilerini koymak (hatta askeri) daha makul olur.

 Bence hiçbir kimse başka birisi ile kıyaslanmamalı, bahsettiğim paylaşımlar bu şekilde devam eder veya etmez ancak bu paylaşımların ülkeyi götürmesi istenilen yer kuruluştan bu yana iki kutupta iki lider
Sizce mümkün mü?
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum