Reklam
Reklam
Reklam
Mina YAHYAOĞLU

Mina YAHYAOĞLU

Galaktus
[email protected]m

İOTT'DE TACİZ VAR !

05 Mart 2021 - 10:10

Türkiye’de gün geçmiyor ki bir taciz haberi daha duyulmasın. Her yıl yeni bir taciz haberini korkarak bekler olduk. Bunlara yeni bir örnek daha önceki gün Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nde yer alan İktisat Oyuncuları Tiyatro Topluluğu’nda daha önce yer almış birçok (kadın ve erkek) öğrenci tarafından eklendi. Twitter’ da #iottdetacizvar etiketiyle anlattıkları psikolojik ve fiziksel taciz iddiaları saatler geçtikçe çoğalıyor.
İddialara göre okul ile herhangi bir bağı bulunmayan ve kulübün kurucularından olduğu için kendisini ekibin ‘’Abisi’’ ilan eden ve yine etrafında çeşitli manipülasyonlarla topladığı kişileri ‘’ Buraya gelmeden önceki hayatlarınızda kimdiniz? ‘’ sorusunu yönelterek önceki yaşamlarının sıkıcı ve değersiz olduğunu; bu topluluk sayesinde kendilerini bulduklarına inandırmayı amaçlamış. Bunun yanı sıra kendisi yönetmen olduğundan etrafındaki kişilerin bir şekilde onun fütursuzca davranışlarını ört bas edeceğine emin olduğu için üyelere mobbing uygulamayı, taciz etmeyi kendisine pay görmüş.
Buna itiraz edecek birileri olduysa da bu kişiler hakkında; ekibin içindeki diğer kişilerle birlikte asılsız iddialarda bulunup kişilerin saygınlığına, itibarına gölge düşürmüş. ‘’Şikayette bulunsan sana mı inanacaklar bana mı? Okulda yetkili kişi benim kuzenim.’’ Diyerek bu durumu daha da çirkinleştirmiştir. Birçok kişi okulu bırakmak, evini taşımak, memleketine dönmek zorunda kalmış. Mağdurların birçoğu bu kişilerce yaşattırılan travmayı atlatamamış ve psikolojik destek almaya başlamış. Tabii ev taşımak, okulu bırakmak çözüm olmamış telefonla, tehditlerle eşliğinde tacizlerine devam edilmiş.
Şimdi tüm bu iddialara ek olarak bu topluluk içinde bulunduğum 1 yıl süresince şahit olduğum; her gece okulun çevresindeki parkta ‘güven çemberi’ oluşturup burada sözde abilerince zikredilen arsızca söylemlere katıla katıla gülündüğünü gördüğümde kendimde sorun aradım, değerlerimi sorguladım. Her gün eğitimlere dahil edilmeye, etkinliklerin okuldaki derslerden çok daha önemli olduğuna ve ‘’İOTT’ lilerin aile olduğuna’’ inandırılmaya çalışıldım. Sakın ha onlardan farklı bir düşüncem olmasın! Dışlandım, yalnızlaştırıldım. 40-50 yaşındaki bir insanın bizlerle yaşıt (18-19) sevgili avına şahit oldum. Şanslıydım bu düzeni erken fark ettim ve türlü telefon tacizlerine rağmen kendi yoluma gittim.
Her yıl şehre gelmiş öğrenciler kulüplerin tanıtım gününde gerçek anlamda bir tiyatroya şahit olup, kendilerini burada bulacağına inandırılıyor; manipüle edilerek adeta bir cemaat edasıyla kendisini buraya adaması sağlanıyor ve  adıyor.
Tüm bu gerçekliğin içinde hala oyuna devam edenlerde var tabii. Atatürkçülük kisvesi altında sözde tacizin karşısında olduklarını, bu iddialarda bulunan kişiler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını yayımladılar. Şaşırdık mı? Tabi ki hayır. Bir de takım elbise giydiler mi, tamamdır.
Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü’nün açıklamasını tüm bu bahsedilen talihsiz durumları yaşayan kişilerle birlikte umutla bekliyor ve artık sözde Abi’nin yakını olan sözde yetkililere güvenmemesini diliyoruz.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum