Reklam
Reklam
Reklam
Merve YAHYAOĞLU

Merve YAHYAOĞLU

Astroloji
[email protected]

Astrolojide merak edilen soru: 2021'de bizi neler bekliyor?

25 Aralık 2020 - 10:48

İnsanlık tarihi kadar eski bir ilim olan astroloji tarihte ilk Sümerliler ve Babiller tarafından geliştirildi.

Sümerler gök cisimlerini yakından inceleyen ilk medeniyettir. Ancak onların buluşlarıyla ilgili bilgilerin çoğu Babiller’in yazılı belgelerinden elde edilmiştir. Babiller gök cisimlerinin hareketlerini izleyip kil tabletlere yazdı. Matematik bilgileriyle, gezegenlerin ne zaman nereden çıkıp nerede olacaklarını hesaplıyorlardı.
Hititlerde Babiller gibi Ay ve burçların konumlarına göre geleceği tahmin etmeye çalışırdı. Babilli uzmanlar, Hitit krallarına gök cisimleri ile ilgili kehanetlerini yazdıkları tabletleri yollardı. Hitit kralları önemli kararlarını kâhinlerin önerilerine göre verirdi. Bir tablette “Ay’ın sağ ucu göğe dönük ise bol hasat olacak, yere doğruysa hasat kuruyacak.” yazarken diğerinde “Ay’ın ilk günü Ay net olarak görülürse halkın mutluluğu artacak” yazar.
Bundan yüzyıllar sonra kurulan Osmanlıda olaylara ve insanı etkilediğini düşünülen ilme nücum ve bu ilme sahip olanlara müneccim denirdi. 15. Yy sonlarında ve 16. Yy başlarında ortaya çıkmış bir müessese olan müneccimlik, astrologlara saraylarda danışmanlık görevi verilmesiyle astroloji Osmanlıda farklı bir konuma gelmiştir.
Astrologlar güneşi cihanın sultanı, diğer gezegenlere de güneşin hizmetinde olduğunu belirten isimler vermiştir.


Ay sultanın veziri, Venüs çalgıcısı, Jüpiter kadısı, Merkür katibi, Satürn hazinedarı, Mars ise seraskeri olarak kabul edilmiştir.
İslam’ın ışığında astrolojiye bakacak olursak Kur’an da astrolojinin varlığını birçok ayette görebiliriz;
Hakikaten biz, gökte burçları yarattık. Ve temaşa edenler için süsledik. (Hicr/16)
Gökte burçlar yaratan ve onların içinde bir kandil ve nurlu bir ay yaratan Allah’ın şanı ne yücedir!..” ( Fürkan/61)
O göklerde ve yerdekilerin tamamını, kendi tarafından sizin hizmetinize verdi. Bunda tefekkür eden bir kavim için ayetler ve ibretler vardır.” ( Casiye/13)
 ” Biz, yeri, göğü ve aralarındaki şeyleri kafirlerin zannettikleri gibi abes ve batıl, boş yere yaratmadık.” (Sat/27)
” Ve size geceyi, gündüzü, güneşi, ayı ve yıldızları musahhar kıldı. Bütün bunlar O’nun emrine boyun eğmişlerdir. Bunların her birinde akıl kullanacak bir kavim için alametler vardır.” (Nahl/12)
Kişisel olarak baktığımızda; doğum haritalarımızda Ay annemizi ve dürtülerimizi, Venüs sevme şeklimizi, Jüpiter ahlakımızı ve bereketimizi, Merkür dünyayı nasıl algıladığımızı, Mars ise hareketimizi ve nereden enerji aldığımızı bize gösterir.
Bugün astroloji ilmine göre dünyanın ve ülkelerin haritalarına bakarak gökyüzü hareketlerini incelediğimizde 2021 senesinin toplumlar açısından zorlu bir sene olacağını öngörüyoruz.
Satürn’ün Kova burcunda bulunmasıyla birlikte öngörülen; toplumda baskı ve yüksek sesler duyacağımız, ekonomik açıdan zor zaman durumlar içinde olacağımız bir dilimine giriyoruz.
Bu süreçte elimizden geldiğince etrafımızdaki, insanları görmeye paylaşımcı olmaya çalışalım.
Kova farklı zıt enerjilerin bir araya gelmesiyle oluşan enerjidir. Kova bize toplumu anlatır. Toplumla paylaşmayı öğretir. Şimdi Satürn’ün Kova burcuna geçmesi ile gökyüzünün bize anlatmaya çalıştığı şey bizi ben bilincinden çıkarıp, biz bilincine geçirmektir.
Artık bencil olmamamız gerektiğini, yaşarken etrafımızdakileri de düşünmemizi gerektiğini deneyimleyerek öğreneceğiz.
Küresel bir sorun olan su sorunu ülkemizde bu yaz ciddi bir şekilde kendini gösterecektir.
Gelecek nesillerimiz için suyu israf etmeyelim daha dikkatli olmaya çalışalım.
Gökyüzü bize artık bencilliklerinizi kendinizi düşünmeyi unutun diyor, unutamazsanız derse öğretmen olarak Satürn girecektir.
Satürn’ün toprak burcu olan Oğlaktan çıkmasıyla madde olan her şey değerini kaybedecektir. Güç, para…
İnsanlar artık eşitlik, insan haklarının peşinde koşmaya başlıyor.
İnsanların kendi bireysel hayatlarında haklarının peşinde koşup yine hak edenlerin haklarını aldıklarını göreceğiz.
Bu iki buçuk yıllık süreçte yaptığımız mesleklerin tam tersi yönlerde kendimizi geliştirebilir birden fazla alana yönelebiliriz. Bu süreçte pratikte işi bilenler kazanacaktır.
Gelişime ve değişime açık olun, çağın gerisinde kalmayın…
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum